7 knih, které jsem si v roce 2017 přečetla ve správnou chvíli

Pokud jste na odkaz klikli proto, že čekáte nějakej oduševnělej článek plnej esoterickejch knih, který mi vesmír seslal v pravou chvíli, zklamu vás. Tou správnou chvílí myslím jednoduše čas, kdy mám chuť číst a zároveň mám chuť číst knihu právě toho danýho žánru. Jen tak se totiž může stát, že se mi ta kniha bude líbit. To zní docela logicky, no ne?

čtení v posteli
Knihomol ve svém živlu

O tom, že tuhle shodu chutí vážně potřebuju, jsem se přesvědčila v druhé polovině roku. Od října se mě zuby nehty drží pořádná čtecí krize, kterou nezahnaly ani takové skvosty, jako Malý život, nebo mnou tak očekávaný čtvrtý díl série Geniální přítelkyně.

Rok 2017 byl plný dobrých knih

Celkově rok 2017 z pohledu knih musím hodnotit pozitivně. Sice si nikam nezapisuju, co jsem přečetla a jak se mi to líbilo, a tak ani nevím, kolik knih jsem přečetla, moc dobře ale vím, že se mi většina z nich líbila. Je to dáno taky tím, že si už dlouho knihy pečlivě vybírám. Jako student nemám tolik peněz, abych mohla knihy nakupovat bez rozmyslu, a zároveň nemám tolik času, abych si mohla bez rozmyslu nabrat spoustu knih na recenzi. Pak se není čemu divit, že jsem tenhle rok narazila snad jen na 2 až 3 knihy, které by se mi nelíbily a nedoporučila bych vám je

7 knih, které jsem otevřela ve správnou chvíli

Nebylo to jednoduchý, ale nakonec se mi povedlo vybrat 8 knih, které se mi opravdu líbily a chtěla bych vám je doporučit. Některé ale nejsou úplné novinky, takže jste je už možná dáááávno četli :) Taky vás předem upozorňuju, že některé z bodů nejsou knihy, ale celé série, protože i těch jsem loni stihla několik přečíst a měla jsem to štěstí, že jsem narazila na série, u kterých mě bavily všechny díly.

Poslední poznámka: seznam není nijak konkrétně uspořádaný. Tyto knihy, potažmo série, se od sebe výrazně liší, a tak bych jednu nedokázala nadřadit druhé :)

Přiznám se, že jsem se o Helle Helle doslechla až díky její návštěvě Prahy. Spolu s Verčou (Lonely Flamingo) jsme se byly podívat na besedu s touto dánskou autorkou a mě její vyprávění o knize Tohle jsem měla napsat v přítomném čase zaujalo natolik, že jsem si ji musela přečíst. A do příběhu studentky Dorte jsem se zamilovala. Prostředí krásné Kodaně, přemítání nad životem a nicnedělání, to pro mě představuje tahle kniha. Tu jsem po přečtení předala Jitce Nováčkové, která tráví v Dánsku hodně času. Snad se líbila i jí…

Jitka Nováčková, kniha, Helle Helle
Knihu od Helle Helle četla i Jitka Nováčková

V létě zaplavily Instagram fotky knih Eleny Ferrante. Já jsem tomuhle všeobecnému nadšení podlehla taky a první tři díly série Geniální přítelkyně jsem doslova zhltla. Nechci se ale opakovat, a tak vás odkážu rovnou na článek, který jsem Eleně Ferrante a jejím knihám věnovala: Potřebuju vědět, kdo je Elena Ferrante? Nejdřív si přečtěte ten článek a pak i knížky :)

Elena Ferrante, Geniální přítelkyně
Třetí díl Geniální přítelkyně

V červnu jsem si z merendy, kterou pořádal Albatros, odnesla nové vydání Harryho Pottera a Kamene mudrců. Tu knížku jsem četla už několikrát, od posledního čtení už ale uplynulo pár let a já si nebyla úplně jistá, jestli nejsem na příběh o malém kouzelníkovi moc stará. Nejsem. Znovu jsem se utvrdila v tom, že J.K.Rowling psát umí. Vždyť už v polovině knížky víte všechno důležitý o kouzelnickým světě. Prostě žádný okecávání. Určitě si znovu přečtu i další díly :)

Harry Potter, Kámen mudrců
Pohodička při čtení Harryho

V létě celý český instagram, a to i ten „neknihomolský“ opanovaly knihy Radky Třeštíkové a Patrika Hartla. Chápu, jsou to knihy oddechové a zároveň určené masám. I když čtu takové knihy málokdy, měla jsem zrovna na něco podobného chuť, a tak jsem sáhla po Malém pražském erotikonu a byla jsem překvapená, jak moc se mi ta kniha líbila. Dlouho jsem nečetla něco z českého prostředí (život v Praze v rozmezí několika desetiletí mě vážně bavil), co by se četlo tak snadno a zároveň to bylo opravdu vtipné. Letos v létě sáhnu po Okamžicích štěstí, protože věřím, že Patrikovy knihy nezklamou.

Malý pražský erotikon, Patrik Hartl
Letní oddychovka – Malý pražský erotikon

Do prvního dílu Měsíčních kronik jsem se začetla v červnu a celá nadšená jsem ho dočítala večer před zkouškou. Hned po zkoušce jsem si za odměnu běžela koupit další díl a přes léto jsem přelouskala celou sérii. YA knížky nečtu tak často, ale letos jsem jich přečetla několik a právě celou sérii Měsíčních kronik stavím na absolutní vrchol. Čtivá, vtipná, napínavá, romantická a ze zajímavého prostředí. Co víc si od knihy tohoto žánru přát!

Měsíční kroniky, Cress, Merissa Mayer
Třetí díl Měsíčních kronik

Jedenáctý díl série s Harrym Holem jsem si nemohla nechat ujít. Objednala jsem si ji v předprodeji a netrpělivě čekala, až si budu moct přečíst další mrazivý příběh ze severu. Věděla jsem, že je Nesbø jistota a nezklamal mě. Příběh byl jako vždy napínavý a téměř dokonalý, ale na knihách norského spisovatele mě taky hodně baví jejich aktuálnost. V knize figuruje Tinder, uprchlická krize i další fenomény naší doby.

Jo Nesbø, žízeň, severské detektivky
Jo Nesbø – Žízeň

Doppler. Norský podivín, který přemýšlí tak trochu jinak. A autor Erlend Loe taky. První i druhý díl plný vtipných a ironických poznámek komentujících dnešní dobu mě opravdu bavily a každý, komu jsem je půjčila nebo doporučila, si tyhle neobvyklé knihy oblíbil. Taky byste si je měli přečíst :)

Doppler, Náklaďáky Volvo, Erlend Loe
Druhý díl Dopplera – Náklaďáky Volvo

Pokud by vás zajímalo, co celý rok čtu, sledujte mě na Instagramu, tam fotím a komentuju většinu knih, co jsem přečetla :)

Jaká kniha se v roce 2018 zaryla pod kůži vám? 

9 komentářů na „7 knih, které jsem si v roce 2017 přečetla ve správnou chvíli“

 1. Mě jako vášnivým nečtenářovi se stejně nejvíc líbí to fotozpracování to je fakt perfektní. Do novýho roku si tedy z tebe beru příklad a začínám víc číst – moje skore přečtených knih za 2017 je totiž nula 🙈 x

  1. Jeeee Cler, jsem ráda, že tě to inspirovalo O:) Ono to skóre nebude tak těžký navýšit, když začínáš na nule O:) Třeba budeš za rok psát podobnou rekapitulaci taky!

 2. Cítím to stejně. Pro mě byl rok 2017 také plný fajn knih, i když já si teda poctivě zapisuji, které jsem přečetla a někdy přidám i komentář, jak se mi daná knížka líbila.
  Tak hned první knihu v tvém pomyslném seznamu třeba vůbec neznám, nikdy jsem o ní neslyšela.
  O Geniální přítelkyni jsem naopak slyšela hodně, ale musím se přiznat, že mě to nijak zvlášť neuchvátilo. Spolužačka mi knihy také doporučovala, ale nejsem si úplně jistá, že se k nim někdy dostanu.
  Co si budeme povídat, asi jsem jedinej člověk na světě, kterej nikdy neviděl všechny díly Harryho Pottera (viděla jsem asi dva a vůbec nevím, jestli jsem je dokoukala do konce). Každopádně jsem teď v knihkupectví objevila to nové zpracování obálky a to je tak strašně krásný, že do téhle knižní série asi zainvestuju.
  Okamžiky štěstí od Patrika Hartla jsem si předevčírem objednala. A už se moc těším, až se do knihy ponořím, doufám, že bude super.
  Měsíční kroniky? O sérii jsem sice slyšela, ale nevěnovala jsem tomu moc pozornost, přišlo mi to možná trochu moc dětské nebo se mi nelíbila obálka? Ale asi to trochu přehodnotím a podívám se po prvním dílu alespoň v knihovně a pak uvidím.
  Děkuju moc za tipy, to se hodí.

  1. Měsíční kroniky jsou samozřejmě YA, ale přijdou mi fakt chytrý, zajímavý a ten sci-fi aspekt je taky zajímavej :)
   Dej mi prosím vědět, jak se ti líbily Okamžiky štěstí, to mě zajímá :))
   Moc děkuju za komentář :)

 3. Snad o všech těch knihách jsem už mnohokrát četla a přesto jsem žádnou z nich ještě nepřečetla! Asi bych to měla napravit! :D
  Samozřejmě Harryho Pottera mám přečteného minimálně pětkrát tam i zpět. A vždy najdu nový detail o kouzelnickém světě, který mi unikl.

 4. Tak tu sedím s papírem a zapisuju si knížky, o kterých mluvíš. ♥
  Myslím, že to byl minulý rok, kdy jsem přečetla poslední díl Sirotčince slečny Peregrinové (za sebe můžu jedině doporučit úplně všechny) a samozřejmě Příběhy podivných (které jsou asi něco jako Bajky Barda Beedleho u HP), pak pár knížek o autismu a lingvistice, takže úplně mimo instatrendy. Jinak samá filosofie, historie… tak snad bude tenhle rok knižně příznivější. :D

  1. Nojo,SAFM a EDK ti nic jinýho snad ani číst neumožnily O:-)
   Dej mi vědět, jestli se ti nějaká z těch knih líbila :) Věřím, že by mohla :)
   A Sirotčinec ani Příběhý podivných jsem nečetla, tak se po těch knihách podívám, zas by to bylo něco trochu jiného, než většinou čtu :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *