8 tipů, jak snadno proplout vysokou

Vysoká škola. Pro maturanty a prváky je tohle slovní spojení docela strašák. Pro nás, co jsme už ve vyšších ročnících vejšky, je to stejnej ústav, jako byly ty dva (většinou dva) předchozí. Na začátku jsme z toho ale byli vyklepaní všichni. Někdo víc, někdo míň, ale všichni jsme vyplašeně zjišťovali co všechno potřebujeme pro postup do dalšího semestru, nebo kolik absencí můžeme mít u jednotlivejch předmětů. Po jednom, maximálně dvou zkouškovejch, už ale nikdo nejančí. Samozřejmě si pak koušeme nehty před jednotlivejma zkouškama, už ale víme, že prolízt se to nějak dá…

Vejška, vysoká škola, učení, jak se učit na vejšce

Možná si říkáte, že tenhle článek vydávám o měsíc pozdějc, než bych měla. Na většině vysokejch škol přece začínal semestr na konci září. Co si ale budem nalhávat, v říjnu ještě nikdo nic moc nehrotí. Prváci si užívaj novýho studentskýho života, což v praxi znamená seznamováky a párty několikrát tejdně. Většinou až v listopadu si začnou pomalu obhlížet terén a většinou se i hroutit z toho, co je čeká. Studenti z vyšších ročníků pak už moc dobře věděj, kdy musej přidat (pokud to nevěděj, tak aspoň věděj, že v říjnu to ještě určitě není).

Dnešní článek je především pro prváky, kteří teď někdy procitnou z alkoholového opojení a začnou se pomalu pídit po tom, co je vlastně čeká. (A pak v google vyhledávaj: Jak naspat 8 hodin ve 2 hodinách.) Berte v potaz, že vám tyhle tipy dává holka, co sama ještě před ani za jménem žádnej (oficiální) titul nemá, pár semestrů už má ale za sebou (což sice ještě nemusí nic znamenat, ale když dodám na jedný škole, tak už mi to snad nějaký oprávnění dává).

Možná se vám některý z mejch 8 tipů, jak snadno proplout vysokou budou zdát banální, věřte mi ale, že ty mi pomohly nejvíc. Takže jaký tipy to jsou?

PS: proč zrovna 8? Protože mě jich víc nenapadlo… 

1. Najděte si kamarády

Mohla bych tu prohlašovat něco ve smyslu: Budete se za někym do tý školy těšit.  To je sice hezký a asi na tom bude i něco pravdy, ale tohle vám říkám hlavně proto, že kamarády potřebujete, abyste od nich mohli dostávat materiály. Nejdete do školy? Nestíháte si dělat poznámky? Nebo jste prostě občas (často) vyloženě líný si ty poznámky vůbec dělat? Kamarádi pomůžou. Občas vás podškrtnou do docházkovýho papíru, jindy vám večer napíšou: Ty vole, já už se nechci učit na ten zejtřejší zápočet. To nedám! A vy díky tomu zjistíte, že zejtra nějakej zápočet píšete…

2. Přidejte se do všech relevantních facebookovejch skupin

Teoreticky byste měli mít jednu hlavní facebookovou skupinu pro váš ročník, je ale možný, že si pak vytvoříte i další pro jednotlivý předměty a zkoušky. Buďte ve všech! Často se tam řešej naprostý blbosti, nebo se v nich lidi zároveň hlavně stresujou, ale pořád se vyplatí tam bejt, protože mezi těma blbostma se dozvíte spoustu důležitejch informací nebo postahujete spoustu poznámek. Pokud budete poctivější než já, občas sami taky nějaký rady a materiály nabídnete na oplátku… (Ne, že bych nechtěla, spíš jsem nikdy neměla moc co nabídnout :))

3. Zjistěte si všechny informace

Co všechno musíte splnit, abyste byli puštěni do dalšího úseku studia? Kolik potřebujete kreditů? Jaké jsou povinné zkoušky a které si můžete přesunout na později? Kolik je povolených absencí v jednotlivých předmětech? Těch otázek je spousta, ale stojí za to na všechny najít odpovědi hned na začátku semestru, abyste později nebyli překvapeni a zbytečně si pořádně nezavařili. Mohlo by se stát, že budete pilní jako včeličky, ale špatně si spočítáte kredity, a na konci semestru vám zbydou oči pro pláč a nedokončený studium. Dobře, tohle bylo zbytečně drastický, ale stává se to. Zbytečně…

4. Šprťáckej přístup aneb vezmu si toho radši víc

Říkáte si, že nejste šprti a víc předmětů a povinností nebudete stíhat? Tak to aspoň zkuste. Je téměř jistý, že všechny předměty nakonec nedokončíte, buď proto, že to nebudete stíhat, nebo je sami vypustíte, protože vás nebudou bavit, nebo už budete mít postup do dalšího semestru jistej, nakonec se ale lepší mít nějakou rezervu. ,,Nejhorší“, co se může stát, je že budete mít těch kreditů víc, než potřebujete. A i ty se vám budou jednou hodit…

5. Průběžně sbírejte materiály

Je úplně zbytečný vám říkat, že se máte průběžně učit. Nedělá to téměř nikdo, i když si to všichni na začátku semestru dávaj za předsevzetí. Zkuste si alespoň průběžně dělat poznámky a sbírat materiály. Ušetří vám to spoustu času, kterej vám už tak pozdějc bude chybět. A věřte mi, že je ve zkouškovým toho času fakt málo! :)

6. Zapiště si alespoň jeden předtermín v každém semestru

Předtermín?! Nejsem blázen! To bych se musel začít učit ještě dřív! Chápu, že se vám to nezdá, ani já nechtěla dobrovolně k žádný zkoušce dřív, než je nutný (a jednou jsem na to i doplatila :)), ale tohle mi už tolikrát pomohlo. Většinu předtermínů jsem zvládla jen z leknutí, vždycky jsem to ale pak ocenila ve zkouškovým, protože tam už je každá hodina i minuta drahá.

7. Zkouška je od slova zkusit

Nebojte se toho. Na žádnou zkoušku nemůžete jít stoprocentně připravení, vždycky to ale můžete aspoň zkusit! Šance, že se vám otázky trefí do noty, tam prostě je, a přinejhorším máte ještě 2 další pokusy (na většině škol a u většiny zkoušek). Nejen já vám potvrdím, že mám často ze zkoušek, na který nejdu zrovna, připravená, lepší známky než z těch, na který jsem se poctivě učila. Ono je občas dobrý toho moc nevědět, protože pak taky nevíte, co všechno nevíte. (Tak trochu Sókratovo: Vím, že nic nevím.)

8. Nestresujte se

Tenhle bod se silně váže k předchozímu. Chápu, že se mi lehko řekne, ale daleko hůř to kdokoli udělá. Já sama s tím mám občas docela velkej problém. Nakonec ale vždycky zjistíte, že jde o h****. Svět se nezboří a život nekončí jednou pokaženou zkouškou nebo studiem. Na druhou stranu chápu, že nikdo nechceme bejt za blbce a chceme si plnit svoje sny. Věřím ale, že pokud je váš sen danou školu vystudovat, tak se zařídíte tak, abyste to zvládli. Protože na to máte!  

Tyhle tipy jsou úplně ty nejzákladnější a podle mě i stěžejní, desítky a stovky dalších se od nich budou odvíjet. Samozřejmě bych vám tu mohla vyprávět o tom, jak si máte pečlivě zapisovat a třídit poznámky, nebo že máte používat zvárazňovače, to už jsou ale maličkosti, který navíc nemusej sedět každýmu. V učení už si musíte systém udělat sami, na to ale budete mít na vejšce času dost…

Budu ráda, když starší studenti doplní můj článek vlastními tipy. Co pomohlo vám? Pomozte prvákům nebo i nám zkušenějším :)

Ať se vám na vejšce daří!

PS: Na jaké škole jste, nebo na jakou se chystáte?

 

9 komentářů na „8 tipů, jak snadno proplout vysokou“

 1. Ahoj, moc pěkný článek! Já se sice teprve chystám na střední, ale můj brácha je teď v prváku na VUT na fakultě strojního inženýrství a sranda to rozhodně není. Já osobně chci teď na ekonomku a dál pak v tomto směru-účetnictví, ekonomika, jazyky, právo… A tak :)
  Měj se krásně! :)

  1. Věřím, že tohle člověku pomůže i na střední :) Budu držet palce, ať se ti tvoje plány a cíle splní :)) A bráchovi ať se na vejšce daří!

 2. Já teď nastoupila do prváku na FChT v Pardubicích :) Jinak kamarády mám, ve všech možných skupinách jsem taky a na nějaký předtermín budu chtít jít, tak to se mnou nebude tak marné :D Hezké tipy :) Pro mě nápomocné, i když nevím, jestli si budu dávat dobrovolné předměty :D :D Asi záleží, co bude v nabídce :)

  1. Určitě to s tebou nebude tak marný, neboj :) Držím palce s vejškou a i s nějakejma zajímavejma dobrovolnejma předmětama :)

 3. Děkuji za připomenutí studijních let :)

  V bodě 1 doplním – mějte někoho známého i ve vyšších ročnících, poradí Vám s výběrem zajímavých předmětů, případně s volbou předmětů, za které lehce získáte kredity.

  V bodě 7 – sice se říká, že zkouška je od slova zkusit, ale úplně bych se k tomu tak nestavila, vžijte se také do role zkoušejícího, je to pro něj i určitá zpětná vazba, jak Vám předal informace na přednáškách nebo cvičeních. Dále čím budete ve vyšších ročnících, tím více Vás budou učitelé znát i jménem a přestane být dalším z několika desítek studentů. Takže je větší šance, že si Váš výkon zapamatují. Zároveň jsem kdysi dostala radu: “Na magisterským bys už měla mít jen za A nebo za B, protože to už tvoje hlavní zaměření, to je to, čím se chceš živit a už bys tomu měla rozumět.” Něco na tom bude…

  Užijte si zkouškové, zimní jsem měla nejradši, člověk mohl zůstat v teplíčku na koleji a nemusel do zimy ven :)

  1. Díky za doplnění, znát někoho ve vyšších ročnících je nutnost!

   A s tou zkouškou… Máš pravdu a chápu, že jít tam naprosto nenaučenej je hazard s vlastním jménem. Spíš to bylo popíchnutí pro ty, kteří se učili, ale nevěří si. Dopadnout dobře to může jen tehdy, kdy tam člověk jde to zkusit :)

 4. Určitě jsou to všechno užitečné tipy. Jen musím říct, že ne každá vysoká škola je o tom, že dva-tři měsíce chodíš na párty a pak se naučíš ve zkouškovém. S takovou nějakou představou jsem šla minulý rok do prváku i já. Bohužel, u nás to funguje tak, že už v říjnu nestíháš žádný osobní život, natož párty, jsi s nervy v koncích a máš chuť se an to vykašlat. Nechci někoho děsit, ale i tak to může na vysoké vypadat :D

  1. To je pravda, bylo mi jasný, že se ozvou ti, kteří studujou časově náročnější školu, jen se mi to nechtělo v článku zbytečně rozdělovat… Ono co si budeme povídat, na většině škol je potřeba máknout i v průběhu semestru, ne každej se ale snaží, žejo… :) Držím palce, hlavně ať si občas najdeš čas i na ten osobní život :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *