Cesta za hezčím Instagramem

Už to bude nějakej ten pátek, co jsem se začala zajímat o to, jak můj Instagram vypadá. Přečetla jsem spoustu článků s návody (hlavně zahraničních, protože v Čechách se tohle ještě moc neřešilo) a ve všech se člověk dozví to samý: fotky musí být kvalitní a profil by měl být sladěný. Jenže hlavně ta druhá rada se líp řekne, než udělá…

Instagram, feed, sladěný instagram
Sladit feed není žádná sranda

Vezmeme to popořádku…

Erasmus

Se svým Instagramem jsem si začala hrát před dvěma lety, když jsem byla na Erasmu (profil jsem měla dlouho předtím, ale vůbec jsem neřešila, jaké fotky tam přidávám – byl to pro mě klasickej osobní deníček pro kamarády a známé). Pár dní před odjezdem jsem si koupila zrcadlovku, takže jsem jí nádšeně používala a kochala se ostřejšími fotkami. Navíc jsem v průběhu Erasmu pořád něco podnikala, takže fotek ze zajímavých míst a akcí bylo dost.

Nekonečný letní švédský dny a párty u jezera
Erasmáckej instagram z výletu do Kodaně

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nechci čtverec

Později mi právě na Erasmu kamarád ukázal aplikaci, díky který jsem mohla na Instagram vkládat celý fotky (bez ořezu na čtverec). Byla jsem z toho nadšená, protože jsem konečně mohla ukazovat fotky v celý jejich kráse. Už mi ale nedocházelo, jak otřesně to vypadá při pohledu na feed. Ono by to možná nevypadalo tak otřesně, kdybych se držela např. jen fotek ve vodorovné poloze. Co bylo ale ještě horší, že každá ta fotka měla jinou velikost. Neuvědomovala jsem si, že poměry stran jsou jiné u fotek z mobilu a fotek ze zrcadlovky. No prostě děs… 

Každej pes jiná ves
Tady už jsem se alespoň snažila fotky ořezávat do stejného poměru stran

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpátky ke čtverci

Někdy po návratu z Erasmu jsem se začala o Instagra zajímat trochu komplexněji. Chtěla jsem Instagramem podpořit svůj blog a zároveň jsem prostě chtěla, aby to k něčemu vypadalo. Přišla ona již zmiňovaná éra čtení všemožných článků a návodů, jak na krásnej Instagram. Jako první jsem se samozřejmě vrátila ke čtvercovému ořezu fotek. V téhle době jsem se začala snažit, aby byly fotky kvalitní a zajímavý. Vůbec jsem ale neřešila, jestli k sobě aspoň trošku ladí. Jako největší chybu zpětně vidím, že jsem neplánovala dopředu, co kdy zveřejním. Snažila jsem se jen, abych fotky přidávala denně (což občas znamenalo narychlo vyfocenou fotku, která se už ve chvíli, kdy jsem ji zveřejňovala, nelíbila ani mně).

Návrat ke čtverci
Fotka pizzy nebo kafe s telefonem = nemám co jiného přidat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přechod

Na podzim jsem zase začala přemýšlet, jak bych ten svůj instagram vylepšila a sjednotila. Nejčastější rada v oněch článcích, co jsem procházela, byla, že si má člověk vybrat jedno téma a toho se na Instagramu držet. Jenže to jsem razantně odmítla. Nejsem člověk, kterej by jen seděl v knížkách nebo jen chodil přírodou a fotil. Chtěla jsem nadále přidávat fotky knížek a kafíček, ale taky fotky z cest nebo procházek Prahou. Jenže různorodý fotky se těžko kombinujou, a tak jsem se začala bát, že si o sladěným feedu můžu nechat jenom zdát (ten rým, dobře ty, Míšo!). Pak jsem ale začala sledovat dvě český instagramový mentorky @klerwonder a @akivotrubova .

Před Vánoci jsem u Kler vyhrála prémiový INSTA-COACHING, ve kterém mi Kler poradila, co bych na svém profilu měla zlepšit. Pochopila jsem, že přidávat fotky ,,jen abych nějakou postla“ se nevyplácí. Zároveň mi dala jednu skvělou radu, které se teď držím. Nemusíš se držet jednoho tématu, ale příspěvky mixuj pravidelně a s rozmyslem. Protože jsou na Instagramu vždy 3 fotky vedle sebe, rozhodla jsem se, že se budu držet 3 témat a ta střídat. Každá třetí fotka obsahuje knížku a každá 3 fotka je vzhledově odlišná (většinu fotek fotím v interiéru na podobném pozadí, a tak by ty odlišené fotky měly být z přírody nebo z cest), abych ten feed trošku oživila.

Pravidlo každé třetí fotky

Chci autentický profil

Na poslední fotce můžete vidět, že jsem se řídila radami Kler. Dvě fotky s bílým pozadím a červenou barvou, třetí tmavší tak, aby ten feed trochu rozbila. Jenže jsem pořád nebyla úplně spokojená. Nechtěla jsem pořád fotit jen naaranžované flatlay fotky. Chci profil autentický, na kterém bude víc přirozených fotek. Další inspiraci jsem tedy našla u Aki. Ta postuje zdánlivě nesourodé foutky, které ale společně ladí. U Aki jsem zjistila, že se nemusím držet jen jednoho tématu, abych měla sladěnej feed. Stačí si vybrat pár barev a těch se držet (buď si barvy hlídám přímo na fotce, nebo při následným editu fotce přidám podobný filtr/nádech).

Poslední 4 fotky s nádechem hnědé

Poslední dva řádky mého feedu ukazují, jakým směrem bych se teď chtěla ubírat. Budu se držet pravidla 3 fotek, zároveň si budu hrát s podobným tónem a barvou fotek a posty si budu plánovet dopředu.

Je to alchymie, která mě ale baví. Chápu, že spousta z vás tohle vidí jako ztrátu času, ale pro mě je to koníček. Tak jako ráda čtu nebo fotím, tak si stejně ráda hraju se svým Instagramem. Poprvé po několika měsících, kdy mi všechny rady z článků přišly nerealizovatelné, se mi zdá, že se přece jen blížím těm sladěným profilům, který se mi vždycky tak líbily.

A co vy, taky si se svými instagramovými profily hrajete, nebo vás tohle vůbec nezajímá? :) 

A jaké se vám líbí profily? Pošlete mi, prosím, odkazy. Ráda se nechám inspirovat :) 

Pokud chcete mou cestu za hezčím instagramem sledovat i nadále, sledujte můj profil @mishyvavrin

12 komentářů na „Cesta za hezčím Instagramem“

 1. Perfektný článok a musím povedať, vďaka za tie 2 tak dôležité rady! Za posledné 3 týždne som toho o Instagrame načítal viac než dosť, denne sledujem trendy a stories a experimentujem rovnako ako si opisovala. Tiež môj instafeed ešte stále nevyzerá tak ako by som chcel, ale rodí sa mi v hlave predstava, ktorú chcem v blízkej dobe začať realizovať. V každom prípade ti veľmi držím palce, tvoj aktuálny feed sa mi veľmi páči, je tam vidieť progres, len tak ďalej ☺️(môj nedokonalý Instagram, keby si sa chcela pozrieť: palino3)

 2. Tak fázi bez čtverce neznám, to mě asi úplně minulo :D tvůj Instagram sleduju a fakt se mi líbí, jak to máš sladěné :) poslední dobou se snažím o něco podobného, ale zatím fotím jen mobilem. Taky bych si brzy ráda pořídila zrcadlovku, ale zatím na to nejsou finance :D skvělá inspirace je profil @la.tereza :)

  LENN

 3. Ahoj, moc super článek! Mám to naprosto stejně. Také chci mít sladěný feed, ale pramálo se mi to daří. Částečně taky proto, že z nějakého důvodu nejsem absolutně schopná příspěvky naplánovat. U mě je to spíš vždycky takový popud, když se mi nějaká fotka fakt líbí, tak ji tam dám, nebo pro mě má nějaký význam. Když se snažím naplánovat a nafotit nějaký hezký fotky, tak je ten den zrovna blbý světlo a nebo jsem dlouho v práci a tak to nestihnu vyfotit za slušnýho světla. Docela s tím bojuju a štve mě to. :D Asi se taky pustím do četby nějakých článků!

  Awakened Dreamer

 4. Super článek… :) taky řeším svůj Instagram @mamanacestach Baví mě to, ale s mimčem je to někdy dost náročný. Navíc foton vetsinou na mobil. Foťák mám Nikon občas pujceny od našich. Ale je to pro mě složitější. Přehrávání fotky do mobilu k úpravě, úprava, atd. Ale super tipy na sledování dalších inspirativních lidi. Dekuji 😊

 5. Ja se na IG placam ohromne, ale zase tolik to neresim, delam to pro zabavu. Ale miluju barevne sjednocene ucty. Mas to hezke a hezky clanek.

  Mej se krasne,
  Papa ByGabra

 6. Ladit Instagram má své výhody i nevýhody. Jasně že by se mi líbilo mít Instagram nějak hezky sladěný, ale už takto přidávám z omezeného času jen jednu fotku týdně. Přemýšlet, jaké barvy v příspěvku mohou být a jaké ne (a nemožnost přidat nějaký příspěvek právě kvůli tomu) by už bylo nad mé síly. A tak mám Instagram hezky barevný, kontrastní, a lidem se líbí. Drtivá většina lidí stejně obdivuje kvalitu fotky samotné, pokud ladí se zbytkem, je to jen bonus. :-)

  https://www.instagram.com/adamsafranek/

 7. Palino: taky držím palce :) Je to dlouhá cesta, ale stojí to za to :))

  sarushef: už jsem se bála, že jsem v tom sama :D

  Lenn: la tereza má nááádhernej instagram! Jakej máš ty? Jinak i mobilem to stačí, jen je potřeba vybírat ty opravdu ostrý fotky :))

  Lenka: nemluvíš náhodou o mně? Přijde mi, že to mám úplně stejně :D Blbý světlo a žádný plánování O:)

  Mamanacestach: je fakt, že to přetahování fotek ze zrcadlovky do počítače a pak do mobilu je únavný a často mě to od focení odradilo… a obdivuju, že to zvládáte s mimčem :)

  ByGabra: děkuju! Já to taky dělám pro radost. Kdyby z toho někdy něco bylo, nevadilo by mi to, ale není to smysl mojí existence :))

  Adam: souhlasím, sladěnej instagram není všechno. Víš co tobě ke sladění hodně pomáhá? Máš jednotný téma. Valná většina tvejch fotek doslova křičí „fashion“ a zároveň jsi na většině fotek ty sám, to jsou dva silný pojící prvky. Jak píšu v článku, já takový pojící prvky nebo jednotný téma nemám, takže si pomáhám barvičkama :))

 8. Já mám instagram ráda, ale mně osobně se teda vůbec nelíbí tyhle sladěný profily. Tím myslím ty barvy. Podle mě totiž každé fotce více sluší něco jiného. :/
  Takže já a instagram? Snažím se přidávat tak, aby vedle sebe nebo blízko za sebou nebyly stejný fotky – myslím tématicky. Ale nijak to nehrotím. A upravuji tak, aby to té fotce slušelo. :D

  1. Naprosto tě chápu :) Dlouho jsem to měla hodně podobně a i nadále dávám při úpravách přednost tomu, co sedí dané konkrétní fotce, než abych tam tlačila něco na sílu, teď je to ale spíš o plánování – co vedle sebe bude vypadat hezky, než abych k sobě ty fotky pasovala pomocí editu

 9. Instagram je úplná věda :D Já si ho nedávno založila potom, co jsem si také vyslechla všechny tyhle rady s tím, že vážně netuším, jestli to zvládnu. Řekla jsem si, budu používat jeden filtr, aby všechny ty fotky měly podobnou atmosféru. Jenže hned u druhé fotky jsem zapomněla, který filtr jsem minule použila a když jsem si to náhodou pamatovala, tak jsem měla ten pocit, že jeden filtr děla s každou fotkou něco trochu jinýho :D

  1. Jeee to jsem ráda, že nejsem jediná, kdo si nepamatuje filtry, který používá :D Už se to trochu zlepšilo, ale ze začátku mi to dělalo problém :D
   A máš pravdu, jeden filtr dělá s každou fotkou něco ÚPLNĚ jinýho :) Sice používám hodně podobnejch úprav, ale pokaždý je musím alespoň trošku přizpůsobit fotce :)
   Držím s instagramem palce :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *