Host na Humbooku aneb 3 čeští autoři, kvůli kterým na festival musíte jít

Na letošním Humbooku se představí 3 čeští autoři, kterým vyšly nebo vyjdou knihy u nakladatelství Host. Většina z vás se asi na festival v říjnu chystá kvůli zahraničním autorkám, já se ale rovnou přiznám, že se daleko víc těším na tyto tři české spisovatele, protože knihy, které napsali, jsou skvělé! O koho tedy jde? Čí knížku byste si měli okamžitě přečíst a pak si na Humbooku poslechnout rozhovor s autorem?

Petra Stehlíková – Naslouchač & Faja

Host Naslouchač Petra Stehlíková

Petře Stehlíkové v roce 2016 vyšla prvotina s názvem Naslouchač. Mezitím už stihl v nakladatelství Host vyjít i druhý díl této dystopické série. Já zatím četla jen Naslouchače a druhý díl si šetřím, protože první byl taková pecka, že si na ten druhý chci vyhradit noc, nebo dvě, kdy budu mít klid a příběh si budu moct vychutnat :)

Jak už jsem zmínila, Naslouchač je dystopická fantasy. Petra Stehlíková stvořila svět v budoucnosti, který válka rozdělila na obyvatelnou a neobyvatelnou část. Aby vůbec mohla obyvatelná část světa existovat, musí tyto dvě části dělit speciální štít, o nějž (a mnoho dalšího) se starají prývě naslouchači. Naslouchači pochází z národa sklenařů, kteří žijí jako otroci těsně pod štítem v nuzných podmínkách. Tato oblast připomíná životem spíš středověk, protože štít svou silou ničí všechny moderní technologie a energie. A my sledujeme příběh mladého naslouchače, který díky svému velkému nadání začíná objevovat tento rozvrácený svět…

Petře Stehlíkové se povedlo vymyslet opravdu zajímavý svět a podle toho, jak skončil první díl, se můžeme v dalším díle těšit ještě na další svět – moderní a neovlivněný rušivými silami štítu. Nepřekvapuje mě, že mě tenhle promyšlený svět hned pohltil. O to víc mě ale překvapilo, jak snadno jsem se vžila do hlavní postavy, asi dvanáctiletého naslouchače. Petra Stehlíková píše čtivě, uvěřitelně a k tomu, aby člověka u příběhu udržela, nepotřebuje ani velké dějové zvraty. Naslouchač není bláznivá jízda od začátku do konce, naopak. Příběh plyne spíš líně, ale je natolik zajímavý, že vás k sobě připoutá. Já se těšila, až si ke knížce sednu, už jen pro ten záhadný a pečlivě vymyšlený svět.

Jednoduše řečeno, Naslouchače si musíte přečíst! Jestli jsem měla z české fantasy knihy na začátku strach, teď se autorce za svoje obavy omlouvám. Naslouchač se okamžitě zařadil mezi nejlepší knihy tohoto roku i nejlepší knihy celkově :) A to jsem ještě nečetla Faju…

Pavel Bareš – Projekt kronos

Host Pavel Bareš Projekt Kronos

Od fantasy se přesouváme k sci-fi, u nakladatelství Host ale zůstáváme. V roce 2017 totiž vydalo prvotinu mladého spisovatele, Pavla Bareše, s názvem Projekt Kronos. 

Zůstáváme nejen u nakladatelství Host, ale i u dystopického příběhu. Projekt Kronos se totiž odehrává v roce 2052 po válce, která zničila většinu světa. Společnost, kterou v příběhu sledujeme, žije ve městě Attiona City, které je rozděleno na bohaté obyvatele horních pater a chudé obyvatele dolních pater, kterých je většina. My sledujeme hlavně příběh obyvatel dolních vrstev. Víc se ale do vysvětlování nebudu radši zamotávat, společnost a situace v ní je tak složitá, že si raději přečtěte knížku :)

Naslouchač Petry Stehlíkové se většinu knihy odehrává ve světě, který je tomu našemu na hony vzdálený. V Projektu Kronos sice válka a nové moderní technologie mnohé změnily, přesto pro nás, čtenáře, není tak neznámý. I proto si Pavel Bareš může dovolit narážky na problémy, které naše společnost řeší už teď, a které jsou v roce 2052 ještě vyhrocenější. Autor celkově nedává světu velké šance. Pozitivních prvků v knize najdete opravdu málo. Čeho je tam naopak dost, to je akce. Po složitějším začátku, kdy se musí čtenář zorientovat ve změti postav, už děj hezky odsýpá a časem se ona změť postav i dějových linek začne proplétat a dávat smysl. Zaujalo mě, že je v příběhu několik hlavních postav, přičemž ani jedna není vyloženě pozitivní, ale určitým způsobem jsem si oblíbila všechny. Všechny mají totiž za sebou jistou (často těžkou či temnou) minulost a v průběhu příběhu se vyvíjí…

Nebojte se po Projektu Kronos sáhnout i když je to pořádně tlustá knížka. Hned, jak se po pár desítkách stran v příběhu zorientujete, vás kniha vtáhne a nepustí. Pokud máte tedy radši akčnější příběhy, sáhněte právě po prvotině Pavla Bareše. Jde o chytře vystavěný příběh, který vás určitě nebude nudit.

#HumbookStart – Petra Machová – Dračí město

Humbook nechce českým a slovenským mladým čtenářům představovat jen již známé autory, ale chce také podpořit spisovatele začínající. Loni pomohl Humbook vykřičet do světa, že vyšla prvotina Martina Bečana, Kaziměsti. Letos se Humbook a jeho ambasadoři rozhodli podpořit knihu Dračí město mladé začínající spisovatelky Petry Machové. (Více informací o samotném projektu #humbookstart si můžete přečíst na stránkách Humbooku)

Dračí město v sobě skrývá fantasy příběh, v němž vedle lidí žijí i ještěři. A hlavní hrdinka Jana je proti vlastní vůli proměněna v ještěra. Víc vám ale neprozradím, pokud se chcete na knihu nechat nalákat, přečtěte si úryvek na stránkách nakladatelství Host.

Dračí město vychází už 20. srpna, do Humbooku 6. října tak máte dost času si ho přečíst, abyste o něm mohli 6. října v Kongresovém centru s Petrou Machovou podiskutovat a nechat si knížku podepsat :)

Věřte mi, že se kvůli těmto 3 autorům (a samozřejmě nejen jim) vyplatí na Humbook dorazit. Mně se jejich knížky (nebo úryvky z nich) líbily natolik, že frontu na podpis budu stát hlavně u nich :)

Na letošním Humbooku navíc nebudou jen čeští spisovatelé z nakladatelství Host. V Kongresovém centru v říjnu potkáte i cestovatelku Dominiku Gawliczkovou, nebo youtubera Kovyho. O těch zas ale někdy jindy…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *