Humbook | Proč čtu/miluju YA literaturu?

Ahoj YA čtenáři a nejen vy :)

Letošní Humbook už je za rohem a já pevně doufám, že už máte lístky. Jestli ne, šup se na ně mrkněte SEM. Díky nim se dostanete do Kongresového centra, uvidíte všechny své oblíbené autory, poslechnete si besedy s překladateli, youtubery či nakladateli a zúčastníte se doprovodných programů. Letos toho organizátoři Humbooku připravili tolik, že se to snad ani všechno za jeden den nedá stihnout. No schválně se podívejte na kompletní program Humbooku. Určitě se ale stihnete pobavit s lidmi, kteří milují YA literaturu stejně jako vy! Bude nás tam totiž spousta!

Humbook

Loni bylo na Humbooku přes 1000 milovníků knih, hlavně těch YA. Letos nás budou 3 tisíce! To je obrovský číslo. A všechny tyhle 3000 lidí spojuje minimálně jedna věc. Milujeme YA literaturu. A proto jsem se rozhodla zeptat pár takových lidí, co mají právě na YA literatuře rádi :)

Proč čtu YA literaturu?

Olga – @nofreeusernames

Podle oficiálních definic a škatulek jsem na young adult literaturu byla moc stará už v době, když jsem ji před lety začala číst a dodnes bych se klidně hádala s kýmkoliv, kdo chce tvrdit, že jsou to výhradně fantasy románky pro malé holky. Je to únik od všeho, co řeším, jsou to úžasné světy, které doopravdy žijete, jsou to první lásky, které jsou vždycky nejlepší, jsou to hrdinové, kteří ještě nemají hypotéku a neřeší tyhlety pitomý dospělácký věci. A hlavně young adult je vášnivá komunita, která prostě nemá konkurenci. Možná jsme tak trochu divní, ale co udělá ze dvou lidí větší #BFF než když mají společnou nejoblíbenější knížku, můžou o ní hodiny debatovat a ta tuna knižních svíček, funko pop, záložek, plakátů, triček vyvolá u toho druhého slintavý pohled bez jediné myšlenky na to, že tohle už je možná případ pro odborníka na duševní zdraví.

 

Aneta/Abyss – @theabyssix

Já jsem se k YA dostala vlastně díky Stmívání, které mi tehdy půjčila kamarádka s tím, jak je to hrozně skvělá kniha… no a ona nebyla :D Vlastně to byla děsná blbost, ale panebože… já jsem si stejně to čtení tak užila, úplně jsem u toho vypla, odpočinula si, stránky mi lítaly pod rukama :) Což pro mě tehdy bylo něco dost nového, ve škole do nás zrovna prali, jak nemá cenu číst nic kromě klasiky, protože všechno ostatní je odpad a já jsem poslouchala – přeci jen jsem se chtěla pyšnit vizitkou opravdového čtenáře. Po zkušenosti se Stmíváním jsem ale začala víc pátrat, chtěla jsem něco na podobný způsob, až jsem našla Vampýrskou akademie a tahle série mě utvrdila v tom, že i YA může být naprosto boží.

 

Michaela – @books.collection , My Court of Dreams

Čítam knihy rôznych žánrov ale posledných pár rokov sa neviem odtrhnúť od YA literatúry. Skvelé na tomto žánri je to, že jednoducho sadne každému nehľadiac na vek.
YA knihy ma vedia preniesť z tohto uponáhľaného sveta, k úplne iným problémom, k zábave, k smútku, k akcii, k dobrodružstve, k láske, zatiaľ čo ja nerobím nič iné, len držím v rukách knihu a prechádzam očami po tých malinkých písmenkách. Za pár minút vystriedam toľko emócii, o ktorých som ani netušila, že existujú. Nie je úžasné, čo taká malá, pritom nesmierne dôležitá vec, akou je kniha, dokáže človeku dať? 😊

 

Everlinet – @everlinet

Čtu Young adult, protože mi jako žánr nejvíce sedne. Čeká tam na mě jiný a nevšední svět plný postav, ktere zdolávají různé překážky po svém. Bojují, vládnou, utíkají, milují i umírají.
Není to ale ta naše někdy tak děsivě mdlá a strohá realita.
Tady existují kouzla a zázraky, hrdinové vládnoucí mečem i speciálními schopnosti. Jsou to černobíle světy s dobrými i zápornými postavami, kde i některé veskrze záporné nejde nemilovat.
YA literatura probouzí mnoho emocí, stává se součástí mě a já pak mohu s láskou sbírat všechny ty věci jako jsou záložky, svíčky nebo třeba šperky inspirované mou oblíbenou knihou.
Zkrátka mi tento žánr otevřel naprosto nové pribehy, které objevuji a pořád víc a víc mě baví.
Právě i díky ya jsem začala číst knihy v angličtině, zamilovala si své první série a začala se zapojovat do knižní komunity. 💕

 

Olivie – @reading__maniac

Young Adult čtu, protože spadám do této věkové kategorie a knihy tohoto žánru mě baví ze všech nejvíc. Young adult knih je po světě mnoho a já nemám šanci je všechny za svůj život přečíst, ale jsem ráda, že z tohoto žánru můžu aspoň kousek okusit, protože výlet do světa Young adult knih vážně je obrovská jízda 😍

 

A proč čtu YA literaturu já?

Protože mě baví. Baví mě, jak je jednoduchá a odpočinková, ale zároveň taky napínavá, plná zvratů i citů. Zavzpomínám si u ní na první lásky i trable, ponořím se do nových světů, nebo se naučím nový jazyk.

Už hodněkrát jsem zaslechla názor, že někdo YA literaturu nečte, protože nespadá do cílové skupiny. Naposledy, když si ode mě kamarádka půjčila minulý týden na dovolené knížku Víš, že tě miluju? od Estelle Maskame, která bude na letošním Humbooku. Po pár stránkách říkala, že se to dá, ale je to pro mladý…. Po dalších pár stranách už jsem ji ale vídala číst v každé volné chvíli a na konci dovolené jsme se domluvily, že jí půjčím druhý i třetí díl. YA literatura je totiž nakažlivá :)

Proč čtete YA literaturu vy?

Napište mi o tom do komentářů, nebo o tom napište příspěvek/story na instagramu a označte mě :)

Humbook

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *