Není závist jako závist

Závist je špatná.

To už vám určitě někdo někdy řekl. Dost možná si to sami myslíte. Zkusili jste se ale někdy na závist podívat jako na motivaci? 

Fotka od šikovné @cwrcekk

Závist ≠ nepřejícnost

Často mám pocit, že lidé zaměňují závist za nepřejícnost. Každý máme jinou definici závisti. Ta moje se ale nepřejícnosti nepodobá ani vzdáleně. To, že někomu něco závidím, neznamená, že mu to chci vzít nebo zničit. On ať si to klidně má, já to jen chci taky. 

Závist má tedy v mé definici velmi blízko definici slova chtít. Když někomu něco závidím, chci to, co on už má. A něco chtít může být velmi motivační…

Závist ti nakopne zadek

V tom lepším případě. A pokud k ní přistupujete tak jako já.

Závidíte někomu něco? Sledujete něčí dokonalý život? Živí se vaše kamarádka cestováním a vy máte podobný sen? Chcete tu kabelku, co jste právě viděla v perfektně sladěném outfitu jedné slečny v tramvaji? Potkali jste někoho, kdo má práci snů, a vy ji teď chcete taky?

Všem těmhle lidem vlastně závidíte. Pokud jim ale závidíte tak, jak závidím já, znamená to, že jim jejich úspěchy přejete, ale zároveň byste je chtěli taky. A to vás přece musí nakopnout, abyste je zkusili získat, nebo ne?

To, že někomu závidíte, znamená, že před sebou vidíte svůj cíl. Něco co chcete. A pokud to opravdu chcete, musíte kvůli tomu makat. Závist je vlastně vaše motivace. Závist vám ukazuje, co všechno můžete mít, a to samo o sobě by vás mělo (silně) popostrčit, abyste pro to něco udělali. A jestli s vámi závist nic nedělá, nebo se kvůli ní maximálně užíráte, ale nehnete prstem, asi to něco, co někomu závidíte, dostatečně nechcete…

Abych to tedy shrnula… Většinou ostatním závidíme něco, co si myslíme, že nás učiní šťastnými. Proto si vzpomeňte na otřepané ale pravdivé heslo: Každý svého štěstí strůjcem.

Jak to máte se závistí vy? Souhlasíte s mou definicí, nebo je podle vás závist negativní pocit?

4 komentáře na „Není závist jako závist“

 1. Kým som bola v puberte závidela som vsetkym skoro všetko. Najskôr krásu, frajerov, postavu, inteligenciu…
  Keď mi potom už ani neviem ktorá kráska „s úžasným životom“ povedala: závidím ti, že môžeš a vieš byť sama sebou. Závidím ti tvoj zmysel pre humor. Závidím ti tvoju rodinu.
  Akoby som facku dostala a odvtedy som prestala závidieť iným pretože už nemám čo. Ak mám nejaký sen tak si ho splním a nezávidím iným že to robia tiež. Čo majú iní čo ja nemám? Viac peňazí? A ako k ním došli? Čo keď im len rodičia dali vyššie vreckové iba preto aby neotravovali? Nie. Nemám čo závidieť pretože už som vyrástla z viery, že pečené holuby padajú samé do úst.
  No potichu sa priznám, je jedná vec ktorú ale fakt v dobrom závidím. A to sú husté a zdravé vlasy. Ale nie tak v zlom ale tak zasnene poczdychnem. Aj ja chcem také, no bohužiaľ to je niečo čo ovplyvniť neviem.

 2. Tenhle článek mi připomíná moji nedávnou konverzaci s jednou kámoškou, kdy jsem ji na něco řekla “že ji to závidím” a ona mi řekla, že závist znamená nepřejícnost.. no nic, asi ji pošlu tenhle článek, aby to správně pochopila, protože přesně tohle jsem se snažila říct trošku jinýma slovama, ale to správný je asi ta motivace :))
  Moc zajímavý článek!

 3. Ty jo, dost nakopavaci a přemýšlecí článek :) já se přiznám, že neumím závidět takovým tím způsobem, že bych někomu něco nepřála. Nějak se řídím heslem „přej a bude ti přáno“. Takže pokud závidím, tak to je třeba kamarádkám to, že jedou někam na konec světa, že už mají hotové státnice, že má někdo jasnou kariéru, že se budou vdávat…. Závidím to, čeho v současné chvíli nemůžu dosáhnout, i když bych moc chtěla. Ale nikdy ne způsobem, že bych jim přála něco nehezkého. Vždycky to s nimi prožívám a jsem nadšená i za ně :) a cizím lidem moc nezávidím. Neznám jejich příběhy, vím, že sociální sítě, kde ty svoje dokonalé životy ukazují, jsou jen iluze. A iluzi člověk závidět nemusí. Může si vytvořit vlastní, pokud po tom touží :)

 4. Rozhodně si nemyslím, že by se závist rovnala nepřejícnosti, ale bohužel spousta lidí takhle reaguje. Vidí někoho úspěšnějšího, oblíbenějšího a nedokáží to přenést přes srdce, jsou jedovatí a zahořklí, jen aby to druhému zkazili. Je super, že existují lidé jako ty a svou závist berou jako motivaci místo plivání na ostatní :)

  LENN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *